^
Jesteś tutaj: Strona główna / 75 rocznica Powstania Warszawskiego

75 rocznica Powstania Warszawskiego

Data powstania: 2019-07-30 14:29
Data modyfikacji: 2019-07-30 14:30

1 sierpnia będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstania to było największym wystąpieniem zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej na terytorium Polski. Przeszło do historii jako przykład walk patriotycznego polskiego społeczeństwa, pełnego odwagi, ofiarności, uporu i bohaterstwa w walce o wolność.  Jest to jedno z nielicznych powstań w Europie w którym społeczność potrafiła zrobić taki wielki zryw i walczyć ku wyzwoleniu swojej ojczyzny.

Powstanie trwało 63 dni. Straty po stronie polskiej były bardzo duże, 18 tys. zabitych i ok. 25 tys. rannych żołnierzy, oraz ok. 120-200 tys. ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji. W rezultacie działań zbrojnych w czasie Powstania Warszawskiego stolica została zniszczona w stopniu od 25-28%, reszty zniszczeń, które doprowadziły do nieomal całkowitego zniszczenia substancji miejskiej, technicznej i przemysłowej miasta dokonały specjalne oddziały niemieckie, które przez kilka miesięcy po kapitulacji i wypędzeniu ludności systematycznie niszczyły to, co pozostało z miasta. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

Upamiętniając rozpoczęcie Powstania Warszawskiego, w ramach akcji „Mieszkańcu zatrzymaj się”, 1 sierpnia o godz. 17:00 we wszystkich jednostkach OSP w Gminie Przecław zostaną włączone syreny upamiętniające godzinie 'W'. 

Burmistrz Przecławia wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Przecławiu i Stowarzyszeniem Społeczno- Kulturalnym „Rędziny” zaprasza na Rynek w Przecławiu o godz. 17:00, a następnie przejście na Cmentarz Parafialny pod „Pomnik Pamięci tych bez grobów”.

Zatrzymajmy się i chwilą nostalgii oddajmy hołd bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu,

a tym samym walczyli o wolną Polskę. Szczególnie w tych dniach zadbajmy także o groby poległych żołnierzy walczących za Ojczyznę.

 

 
Autor: Darłak Dariusz
 
Ilość wyświetleń: 242 

Galeria zdjęć:


  • 75 rocznica Powstania Warszawskiego
KAMERY ONLINE

Rynek w Przecławiu

Stadion Miejski w Przecławiu

Plac zabaw w Przecławiu