^
Jesteś tutaj: Strona główna / Dożynki Gminy Przecław 2019

Dożynki Gminy Przecław 2019

Data powstania: 2019-08-21 10:52
Data modyfikacji: 2019-08-21 10:53

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszej gminy, jej różnorodności i bogatego dziedzictwa kulturowego.

Z okazji Dożynek Gminy Przecław, które odbyły się 18 sierpnia, odprawiona została uroczysta Msza Święta Dziękczynna w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu, po której uroczyście przeprowadzony przez Orkiestrę Dętą z Dobrynina kolorowy korowód przeszedł trasą z kościoła na tereny zielone obok Domu Kultury w Przecławiu. Starostami tegorocznych dożynek byli pani Anna Szostak i pan Krzysztof Wach, którzy przekazując chleb dożynkowy gospodarzowi gminy prosili, „aby sprawiedliwie dzielił nim mieszkańców”.  Burmistrz Przecławia Renata Siembab obiecała, iż będzie dbała o Gminę Przecław, jej mieszkańców służąc im w sposób uczciwy, sprawiedliwy i zawsze zgodny z przepisami prawa. Swoje wystąpienie zakończyła słowami „Tak mi dopomóż Bóg”. W swoim wystąpieniu Burmistrz podziękowała za ciężką pracę rolników w tegorocznych żniwach, które w tym roku były wyjątkowo ciężkie  z powodu nawiedzających gminę  susz, nawałnic oraz powodzi. Zwróciła się także do najmłodszego pokolenia  mieszkańców, aby z pokorą i szacunkiem traktowały chleb i ciężką pracę rolników oraz brali przykład z przywiązania mieszkańców wsi do wiary, patriotyzmu, a także tradycyjnego modelu polskiej rodziny składającej się z ojca, matki i dziecka.

Jak co roku na mieszkańców Gminy Przecław czekało wiele atrakcji w postaci: degustacji wyrobów regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Dętej Dobrynin, prezentacje i ośpiewywanie misternie wykonanych Wieńców Dożynkowych, występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu, wiązanka tańców ludowych w wykonaniu grupy tańca ludowego z Domu Kultury w Przecławiu, koncert piosenki biesiadnej w wykonaniu zespołu SENSATION, a na koniec zabawa taneczna z zespołem LUX BAND.

Burmistrz Przecławia Renata Siembab pragnie serdecznie  podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych Dożynek Gminy Przecław, za wspaniałą oprawę, niepowtarzalny klimat i charakter. Szczególnie podziękowania za zaangażowanie w organizacje dożynek kieruje w stronę miasta Przecław na ręce pana Stanisława Helowicza oraz Zbigniewa Skrzypka- przewodniczących Rady Osiedli,  sołectwu Błonie  na ręce pani sołtys Bożenie Najuch, radnym Rady Miejskiej Zbigniewowi Jurkowi, Pawłowi Furmanowi oraz Sławomirowi Felągowi, a także pani Dyrektor Elżbiecie Augustyn-Gruszka i pracownikom Domu Kultury w Przecławiu. Za ogrom pracy poświęconej w przygotowanie i organizację tegorocznych Dożynek Gminnych dziękuje również mieszkańcom sołectw za przygotowanie przepięknych wieńców dożynkowych, za przygotowanie stoisk wystawienniczych, Orkiestrze Dętej Dobrynin za taneczne i muzyczne uświetnienie imprezy, Kołom Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniom za przygotowanie stoisk z lokalnymi potrawami, dzieciom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu za program obrzędowy a także jednostkom OSP oraz Policji za pomoc w organizacji ruchu i zabezpieczeniu dożynek. Za okazaną pomoc dziękuję także sponsorom, dzięki którym plany i pomysły udało się zmaterializować.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu nasze Święto Plonów nabrało wyjątkowego charakteru i zgromadziło tak wielu uczestników. W tym dniu tworzyliśmy Wspólnotę, ciesząc się uroczystością dożynkową i piękną pogodą.

 
Autor: Darłak Dariusz
 
Ilość wyświetleń: 520 

Galeria zdjęć:


 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
 • Dożynki Gminy Przecław 2019
KAMERY ONLINE

Rynek w Przecławiu

Stadion Miejski w Przecławiu

Plac zabaw w Przecławiu