^
Jesteś tutaj: Strona główna / Z książką na walizkach

Z książką na walizkach

Data powstania: 2015-07-21 07:48
Data modyfikacji: 2015-07-21 07:49

„Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH” IX PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI pod hasłem „Podróż z historią i legendą”

 

19 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przecławiu i bibliotece szkolnej ZS gościliśmy pisarkę, panią Grażynę Bąkiewicz. Pisarka urodziła się w Łodzi, tam mieszka. Z wykształcenia jest historykiem, ukończyła Wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Podjęła pracę nauczyciela i chociaż nauczanie historii miało być zajęciem jedynie przejściowym, praca z młodzieżą wciągnęła ją tak bardzo, że przepracowała w szkole prawie 30 lat. Potrzebę pisania realizowała w sposób najprostszy z możliwych – wymyślała bajki dla moich małych córek. Pierwszą książką była „O melba”, która od razu stała się Książką Roku 2002. Pisarka otrzymała za nią I nagrodę IBBY, nagrodę dla wybitnych twórców książek dla dzieci i młodzieży. W swoim dorobku ma  między innymi następujące książki:

Dla dzieci: Bajki w „Świerszczyku”, 1983-86; Korniszonek, 0:1 dla Korniszonka, Ale kino;

 

 

Dla młodzieży: O melba, Stan podgorączkowy, Będę u Klary, Muchy w butelce, Ada strażniczka skarbu;

 

 

Dla dorosłych: Opowieść z perłą w tle, Coś za coś, Bajki dla dorosłych;

Opowiadania: I takie rzeczy się zdarzają w: Opowieści wigilijne, Prószyński i S-ka, 2005; Tunel, w: Opowiadania letnie a nawet gorące, Prószyński i S-ka, 2006; Dzień jak co dzień, w: Opowiadania szkolne, Prószyński i S-ka, 2007; Wielki traf, w: Opowiadania pełne pasji, MG, 2008. Dobry pies, w: Opowiadania pod psem i kotem. MG, 2008.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjum i liceum Zespołu Szkół w Przecławiu. Spotkanie trwało ponad 1.5 godz., ale było niezwykle interesujące. Pani Grażyna Bąkiewicz okazała się osobą sympatyczną, emanującą ciepłem i serdecznością, opowiadała o swojej twórczości bardzo ciekawie. Po zakończonym spotkaniu i rozmowie z pisarką, każdy, kto chciał, otrzymał pamiątkowy wpis i autograf pani Grażyny Bąkiewicz. Dla nas ten dzień był wyjątkowy, gdyż pani Grażyna Bąkiewicz razem z dyrektorką ZS w Przecławiu, panią Barbarą Dybską dokonały uroczystego otwarcia nowej siedziby biblioteki szkolnej w sali 22. Podsumowana została także szkolna akcja „Podaruj książkę bibliotece” i dwie uczennice Kamila Sadowska oraz Magdalena Marut otrzymały w nagrodę za zaangażowanie w akcję książki pani Grażyny Bąkiewicz wraz z jej autografem. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „ Z książką na walizkach” IX Podkarpackiego Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, w tym roku pod hasłem:” Podróż z historią i legendą”. W dniach 18 i 19 czerwca 2015 roku w 20 bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego odbyły się spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbarą Gawryluk (WiMBP Rzeszów, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, GBP Lubenia, Filia w Straszydlu, MiPBP Ropczyce, MBP Mielec), Izabellą Klebańską (MBP Łańcut, BPMiG Kańczuga, GBP Czudec, GBP Jasło z/s w Szebniach, Filia Trzcinica), Grażyną Bąkiewicz (GBP Żyraków, MiPBP Kolbuszowa, GBP Przecław, GBP Padew Narodowa), Pawłem Wakułą (GBP Czarna /łańcucka/, GBP Grodzisko Dolne, MBP Stalowa Wola, MBP Tarnobrzeg) i Kazimierzem Szymeczko (GBP Krościenko Wyżne, GBP Jedlicze, GBP Rymanów, BP Dukla). Organizatorami cyklu spotkań autorskich promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w ramach akcji „Z książką na walizkach” są Wydawnictwo Literatura, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, zaś współorganizatorami biblioteki publiczne miast i gmin województwa podkarpackiego. Spotkaniom w bibliotekach towarzyszyły wystawy książek i ilustracji związanych z twórczością autorów, występy dzieci, kiermasze książek Wydawnictwa Literatura oraz konkurs plastyczno-literacki pt. „Na tropie tajemnic mojego regionu”.

 
Autor: Darłak Dariusz
 
Ilość wyświetleń: 536 

Galeria zdjęć:


  • Z książką na walizkach
KAMERY ONLINE

Rynek w Przecławiu

Stadion Miejski w Przecławiu

Plac zabaw w Przecławiu