^
Jesteś tutaj: Strona główna / 100. rocznica Bitwy Warszawskiej tzw. Cudu nad Wisłą

100. rocznica Bitwy Warszawskiej tzw. Cudu nad Wisłą

Data powstania: 2020-08-12 12:11
Data modyfikacji: 2020-08-12 12:11

15 sierpnia został ustanowiony świętem na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To Święto Wojska Polskiego oraz święto kościelne: Matki Boskiej Zielnej, czyli Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Bitwa Warszawska z 1920 roku, zwana Cudem nad Wisłą, ocaliła nie tylko odzyskaną polską niepodległość. Była to jedna z trzech najważniejszych bitew dwudziestego wieku w dziejach świata i decydowała o całej historii ludzkości. Wojsko Polskie na czele ze zwycięskim wodzem, marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową Armię Czerwoną i uratowało Polskę oraz całą Europę przed niewolą oraz wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.  Przed Bitwą Warszawską Naczelny Wódz Józef Piłsudzki zadał pytanie do swoich żołnierzy:  "Co wybieramy, niewolę czy zwycięstwo?" Odpowiedź mogła być tylko jedna: "Zwycięstwo do ostatniej kropli krwi". I zwycięstwo przyszło. Wymodlone przez władze i społeczeństwo, okupione wielkim wysiłkiem i poświęceniem całego Narodu.

Przypadającą w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej postanowiliśmy uczcić w Gminie Przecław m.in. zamieszczając na Rynku w Przecławiu, obrazy w formie tablic, upamiętniające zwycięską bitwę (autor Wojciech Kaszub). W dniu 15 sierpnia około godz. 12:30 tj. po Mszy Św. w Przecławiu,  zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy na Rynek w celu odsłuchania krótkich refleksji o pamiętnym zwycięstwie oraz patriotycznych pieśni wykonanych przez solistów oraz Młodzieżową Orkiestrę Gminy Przecław. W wydarzeniu towarzyszyć będą członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej z Dobrynina, prezentujących się w mundurach nawiązujących do tradycji Kawalerii Wojska Polskiego.    

Zachęcamy także do obejrzenia ekspozycji wystawionej w Bibliotece Publicznej w Przecławiu, przypominającą najważniejsze fakty i postacie związane z historią wojny polsko- bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami (dostępna w dniach od 10.08.2020 do 31.08.2020, Dom Seniora, ul. Rynek 8) oraz dostępnej na Rynku w Przecławiu w dniu 15.08.2020 r.


*Obraz pt. „Cud nad Wisłą” namalowany przez Jerzego Kossaka

 
Autor: Piecuch Sabina
 
Ilość wyświetleń: 333 

Galeria zdjęć:


  • 100. rocznica Bitwy Warszawskiej tzw. Cudu nad WisłąPytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Spis rolny 2020

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
Projekt PSeAP
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu