^
Jesteś tutaj: Strona główna / Atlas szerokopasmowego dostępu do internetu

Atlas szerokopasmowego dostępu do internetu

Data powstania: 2021-04-20 11:44
Data modyfikacji: 2021-04-20 11:44

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, uruchomiono Atlas szerokopasmowego dostępu do Internetu. Narzędzie jest dostępne na stronie mapbook.uke.gov.pl/.

Ideą stworzenia Atlasu było wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie działań zmierzających do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu mieszkańcom wszystkich gmin w Polsce. Funkcjonalności przekazane użytkownikom umożliwiają wgląd do wieloaspektowego zakresu danych dotyczących istniejącej i planowanej infrastruktury szerokopasmowej, w tym informacji wspomagających planowanie w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnych, diagnozowanie problemów i rozwój współpracy pomiędzy jednostkami samorządów terytorialnych i przedsiębiorcami.

Jedną z ciekawszych funkcji prezentowanego rozwiązania jest zobrazowanie bezpośrednio na mapie miejsc w danej gminie, w których jest możliwy dostęp do Internetu szerokopasmowego o przepustowości min. 30 Mb/s, jak i tych, w których jest on nieosiągalny.

Atlas daje także możliwość oceny poziomu dostępności do szybkiego Internetu w porównaniu do gmin sąsiadujących oraz do ogólnokrajowego rankingu. Jako kryterium służące do przygotowania zestawienia przyjęto tzw. wskaźnik penetracji budynkowej, czyli stosunek liczby budynków znajdujących się w zasięgu sieci gwarantującej dostęp do szybkiego Internetu do liczby budynków nieobjętych tym zasięgiem.

Podsumowując, Atlas szerokopasmowego dostępu do Internetu może posłużyć analizom, planowaniu i rozwojowi współpracy na linii władza samorządowa - przedsiębiorca. Jednocześnie bardzo szeroki zakres informacji jest dostępny w formie niezwykle klarownej i intuicyjnej w obsłudze. Mapy zostały poszerzone o dodatkowe funkcjonalności, natomiast układ treści skonstruowany został w ten sposób, że poszczególne grupy informacji dotyczące danej gminy dostępne są z poziomu jej mapy.

Zachęcam do zapoznania się z funkcjonalnościami Atlasu.

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 102Pytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Koncert Noworoczny 2021

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu