^
Jesteś tutaj: Strona główna / JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA

JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA

Data powstania: 2020-05-18 08:00
Data modyfikacji: 2020-05-18 08:10

 Rok 2020 jest rokiem szczególnym, również z tego powodu, że obchodzimy 100 lecie urodzin Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka – papieża pielgrzyma, myśliciela i filozofa, artysty i poety, mistyka i człowieka wiary, inspiratora przemian na świecie. Wrażliwego i mądrego duszpasterza, pełnego zrozumienia dla ludzi i ich problemów, który był z nami w najtrudniejszych i najważniejszych momentach naszej współczesnej historii.

 „Człowiek rodzi się, kocha i umiera nie na próbę.”

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, a pierwsze lata życia spędził w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. Podczas chrztu nadano mu imiona Karol Józef. Szkołę podstawową Karol Wojtyła ukończył w 1929 roku, w dzieciństwie chętnie uprawiał sport, grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie cechowała go silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił rolę ministranta.

„Bóg powołał zatem człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą.” 

 W 1938 r. po zdaniu celująco egzaminu maturalnego, przeniósł się do Krakowa i rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykazywał się dużą aktywnością, brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie.

Po wybuchu wojny przerwał studia, a od 1940 r. pracował fizycznie w kamieniołomie i zakładach chemicznych „Solvay”. Jesienią 1942 roku Wojtyła wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy.

„Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.

 Po otrzymaniu święceń Karol Wojtyła wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne, a w 1948 r. rozpoczyna pracę kapłańską w Niegowici koło Bochni. Studiuje na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskuje doktorat z teologii moralnej. Kolejne lata to okres intensywnej pracy teologicznej, współpracy z katolickimi czasopismami oraz wspinania się na kolejne szczeble w kościelnej hierarchii.

Od 1951 r. wykłada etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracuje na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958 Karol Wojtyła zostaje mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 konsekrowany na biskupa.

 W 1963 roku Papież Paweł VI mianował biskupa Wojtyłę Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim, a cztery lata później, w czerwcu 1967 roku – kardynałem. Po śmierci Jana Pawła I roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża16 października 1978. Polak przyjmuje imię Jan Paweł II.

 „Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”.

Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy Ali Agcy. Pod koniec lat 90 Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona, która stopniowo się pogłębiała. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37.

Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tys. stron druku. Podczas 104 pielgrzymek zagranicznych (w tym aż 8 do Polski) i 142 podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu. Przeszedł do historii jako pierwszy papież, który osobno spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które stały się jednym ze znaków rozpoznawczych jego pontyfikatu.

Historia życia Karola Wojtyły to opowieść o duszpasterzu, artyście, filozofie, i wychowawcy młodzieży, który wywarł nieoceniony wpływ na kierunek zmian w dzisiejszym kościele i świecie. Był człowiekiem o wielkiej wrażliwości, pełnym entuzjazmu naukowego i poszukiwań, poliglotą i myślicielem. Znany był również ze swojego wielkiego poczucia humoru.

 

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 147 

Galeria zdjęć:


  • JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA
  • JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA
  • JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA
  • JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK KTÓRY ZMIENIŁ OBLICZE ŚWIATA I KOŚCIOŁA
KAMERY ONLINE

Rynek w Przecławiu

Stadion Miejski w Przecławiu

Plac zabaw w Przecławiu