Szanowni Państwo, Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie spieszy poinformować, iż zostało beneficjentem konkursu ofert ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury w programie Ojczysty - dodaj do ulubionych 2020. Tytuł projektu „Czary mary- lasowiackie bajanie”.
Projekt napisany przez panie: Lucynę Szczutko, nauczycielka języka polskiego i historii w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Tuszymie, Annę Szlachetkę, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie oraz Sołtysa Sołectwa Tuszyma pana Ryszarda Brzozowskiego. Zakres merytoryczny zadań w pełni zaakceptowany przez dyrekcję placówki edukacyjnej, a mianowicie przez dyrektora pana Mirosława Basarę i jego zastępczynię panią Barbarę Kopacz.
Realizacja zadania przyczyni się do przypomnienia, popularyzacji i zachowania elementów gwary i tożsamości lasowickiej poprzez: przeprowadzenie cykle warsztatów dla 40 osób, poświęconych lokalnej gwarze, opracowanie materiałów do słownika gwarowego, zbieranie informacji na temat medycyny ludowej funkcjonującej u Lasowiaków, a także zwyczajów ludowych. Szkolenie wyjazdowe w działaniu do stworzenia scenariusza widowiska opartego na wierzeniach ludowych pt. "Jak mięta z macierzanką."- czyli zioła w magii, lecznictwie ludowym i obrzędach w Skansenie w Kolbuszowej, będą inspiracją przy tworzeniu widowiska regionalnego z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Gminy Przecław oraz do przygotowania wystawy i albumu związanych z lokalną gwarą i tradycjami lasowiackimi.
Miejsce realizacji zadania to teren Gminy Przecław, a mianowicie: Zespół Szkolno- Przedszkolny wraz z Filią Domu Kultury w Tuszymie, mieszczący się pod adresem Tuszyma 482, 39-321 Tuszyma. W budynkach szkoły i domu kultury odbywać się będą warsztaty poświęcone lokalnej gwarze i językowi polskiemu oraz przygotowania scenografii, strojów i prób do przedstawienia, a także zostanie zorganizowana i udostępniona dla mieszkańców Gminy wystawa poświęcona lokalnej gwarze i tradycjom lasowiackim. Szkolenie wyjazdowe w działaniu odbędzie się w Skansenie w Kolbuszowej. Nabór beneficjentów do projektu rozpoczynamy po 17 sierpnia 2020 r.
Zarówno beneficjentom, jak i realizatorom zadań życzymy niezapomnianych wrażeń, owocnej pracy oraz dobrej zabawy…