^
Jesteś tutaj: Strona główna / KGW Tuszyma realizuje projekt "Czary mary - lasowiackie bajanie"

KGW Tuszyma realizuje projekt "Czary mary - lasowiackie bajanie"

Data powstania: 2020-07-29 10:13
Data modyfikacji: 2020-07-29 10:45

Szanowni Państwo, Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie spieszy poinformować, iż zostało beneficjentem konkursu ofert ogłoszonego przez  Narodowe Centrum Kultury w programie Ojczysty - dodaj do ulubionych 2020. Tytuł projektu „Czary mary- lasowiackie bajanie”.

Projekt napisany przez panie: Lucynę Szczutko, nauczycielka języka polskiego i historii w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Tuszymie, Annę Szlachetkę, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie oraz Sołtysa Sołectwa Tuszyma pana Ryszarda Brzozowskiego. Zakres merytoryczny zadań w pełni zaakceptowany przez dyrekcję placówki edukacyjnej, a mianowicie  przez dyrektora pana Mirosława Basarę i jego zastępczynię panią Barbarę Kopacz.

Realizacja zadania przyczyni się do przypomnienia, popularyzacji i zachowania elementów gwary i tożsamości lasowickiej poprzez: przeprowadzenie cykle warsztatów dla 40 osób, poświęconych lokalnej gwarze, opracowanie materiałów do słownika gwarowego, zbieranie informacji na temat medycyny ludowej funkcjonującej u Lasowiaków, a także zwyczajów ludowych. Szkolenie wyjazdowe w działaniu do stworzenia scenariusza widowiska opartego na wierzeniach ludowych pt. "Jak mięta z macierzanką."- czyli zioła w magii, lecznictwie ludowym i obrzędach w Skansenie w Kolbuszowej, będą inspiracją przy tworzeniu widowiska regionalnego z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Gminy Przecław oraz do przygotowania wystawy i albumu związanych z lokalną gwarą i tradycjami lasowiackimi.

Miejsce realizacji  zadania to teren Gminy Przecław, a mianowicie: Zespół Szkolno- Przedszkolny wraz z Filią Domu Kultury w Tuszymie, mieszczący się pod adresem Tuszyma 482, 39-321 Tuszyma. W budynkach szkoły i domu kultury odbywać się będą warsztaty poświęcone lokalnej gwarze i językowi polskiemu oraz przygotowania scenografii, strojów i prób do przedstawienia, a także zostanie zorganizowana i udostępniona dla mieszkańców Gminy wystawa poświęcona lokalnej gwarze i tradycjom lasowiackim. Szkolenie wyjazdowe w działaniu odbędzie się w Skansenie w Kolbuszowej. Nabór beneficjentów do projektu rozpoczynamy po 17 sierpnia 2020 r.

Zarówno beneficjentom, jak i realizatorom zadań życzymy niezapomnianych wrażeń, owocnej pracy oraz  dobrej zabawy…

 

 

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 201 

Galeria zdjęć:


  • KGW Tuszyma realizuje projekt  Czary mary - lasowiackie bajanie
  • KGW Tuszyma realizuje projekt  Czary mary - lasowiackie bajaniePytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
Projekt PSeAP
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu