^
Jesteś tutaj: Strona główna / Kultura lasowiacka na terenie Gminy Przecław

Kultura lasowiacka na terenie Gminy Przecław

Data powstania: 2019-11-08 10:26
Data modyfikacji: 2019-11-08 10:26

Po raz kolejny udało się zrealizować zadanie propagujące kulturę lasowiacką na terenie Gminy Przecław. Inicjatywa, w której kluczową rolę odegrali: Dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Tuszymie, Pan Mirosław Basara oraz Pani Barbara Kopacz nauczyciele placówki Panie mgr Jadwiga Brożyna, mgr Lucyna Szczutko, mgr Agata Borkowska Gazda oraz mgr Monika Lwowska, z pomocą których udało się wygospodarować czas i miejsce w placówcevw Tuszymie, zaplanować i przeprowadzić zajęcia, przygotować warsztaty taneczno wokalne dla dzieci, zorganizowac wspólne z młodzieżą z Chorzelowa warszraty taneczne i wiele innych działań, któtych nie sposób wyliczyć. Kolejnym podmiotem, bez którego zadanie nie doszłoby do skutku jest Starostwo Powiatowe w Mielcu, które przyznało Mały Grant. Pani Józefa Krzak, która zainspirowała nas, aby wyjść z działaniami poza Gminę Przecław. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie pozyskało dofinansowanie  z powiatu Mielskiego i zrealizowało przy nieocenionym wsparciu  z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Tuszymie w Tuszymie zadanie publiczne pt. „Na lasowiacką nutę”. Zadanie to zostało zorganizowane i wykonane dla  dzieci w wieku 7 – 10 lat z Sołectwa Tuszyma oraz dzieci z  Gminy Mielec – sołectwo Chorzelów. Z Tuszymy w projekcie uczestniczyło 25 dzieci.  Z Chorzelowa uczestniczyły starsze dzieci, a w zasadzie młodzież licealna należąca do zespołu Chorzelowiacy, działającego przy SDK i S w Chorzelowie.

Celem zadania  było przybliżanie i utrwalanie zasobów kulturowych regionu Powiatu Mieleckiego poprzez naukę tańców i pieśni lasowiackich, zaznajomienie z elementami strojów ludowych, ich wzornictwem oraz haftem,  a także  kształtowanie uzdolnień artystycznych dzieci,  rozwój talentów uczniów, poprawa postawy ciała. Zadanie polegało na  wspólnym przeprowadzeniu warsztatów tanecznych tańców lasowiackich dla dzieci z obu miejscowości i gościnny występ przed publicznością. Zespół taneczno-wokalny w Chorzelowie posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, dzieci z Tuszymy skorzystały z ich doświadczeń i wiedzy praktycznej.   Warsztaty taneczno-wokalne wspólne dla dzieci z Tuszymy i Chorzelowa odbyły się w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie w dniu 16 października 2019r. W takcie wspólnych warsztatów dzieci z Tuszymy miały możliwość pozyskania wielu cennych rad od starszych kolegów i koleżanek z SDKiS w Chorzelowie, a także możliwość porównania swoich technik tanecznych oraz podglądnięcia dotychczasowych osiągnięć oraz zawiązanie nowych znajomości. Dzieci z Chorzelowa wystąpiły gościnnie podczas przeglądu Piosenki  Biesiadnej w Tuszymie w dniu 10 października 2019r.

Wartością dodaną zadamia jest integracja obu zespołów, mali z trochę większymi. Wymiana doświadczeń pomiędzy instruktorami, tj paniami Jadwigą Brożyną oraz Bożeną Telegą. Snujemy plany na dalsze wspólne zadania w zakresie propagowania kultury lasowiackiej.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich instytucji i osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do realizacji zadania na Lasowiacką nutę składa Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie. 

 
Autor: Darłak Dariusz
 
Ilość wyświetleń: 248 

Galeria zdjęć:


  • Kultura lasowiacka na terenie Gminy Przecław
  • Kultura lasowiacka na terenie Gminy Przecław
  • Kultura lasowiacka na terenie Gminy Przecław


 

Pliki do pobrania:


Pytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Budżet Obywatelski

Spis rolny 2020

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
Projekt PSeAP
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu