^
Jesteś tutaj: Strona główna / Maja Powrózek

Maja Powrózek

Data powstania: 2021-03-02 09:59
Data modyfikacji: 2021-03-02 10:02

Maja urodziła się 31.12.2017 r. Cierpi na rzadką, nieuleczalną, wrodzoną chorobę, jaką jest zespół Smitha-Lemliego-Opitza (SLOS). Jest to wrodzona wada metaboliczna. Organizm Mai nie jest zdolny do syntezy cholesterolu. Maja do 14 miesiąca życia karmiona była przez sondę, ponieważ nie potrafiła jeść samodzielnie. W kwietniu 2019 r. przeszła zabieg założenia Gastrostomii spożywczej tzw. (PEG). Do dziś walczymy z pomocą Neurologopedy by Maja nauczyła się jeść samodzielnie. Na dzień dzisiejszy potrafi zjeść niewielkie porcje zmiksowanych potraw.

Maja wymaga stałej rehabilitacji, ponieważ przez obniżone napięcie mięśniowe nie funkcjonuje jak powinna. Dzięki rehabilitacji robi małe postępy - między innymi nauczyła się raczkować, w wyniku czego nie jest już tylko dzieckiem leżącym. Walczymy wraz z fizjoterapeutami by nauczyła się samodzielnie chodzić, lecz wymaga to dużo pracy i czasu . Do nauki chodzenia Maja musi używać specjalnych ortez, ponieważ ma wadę postawy stóp, w skutek czego musi mieć codziennie bandażowane stopy tzw. (trójpłaszczyznowa terapia stóp ). U Mai dodatkowo została zdiagnozowana wada wzroku – podwichnięcie soczewek, w skutek czego będzie musiała przejść dwie operacje usunięcia i wszczepienia sztucznych soczewek.  Maja jest pod stała opieka logopedów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów jak i poradni metabolicznej, gastrologicznej, żywieniowej, genetycznej, neurologicznej, kardiologicznej, okulistycznej.

Maja wymaga systematycznej, codziennej rehabilitacji i całodobowej opieki. Mimo poważnych problemów zdrowotnych Maja jest dzieckiem pogodnym, wesołym, odwzajemniającym uczucia.

 

 

Gmina Przecław nie ponosi  odpowiedzialności za materiały, treść prośby oraz wiarygodność zamieszczanych informacji.

 

 

 

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 383 

Galeria zdjęć:


  • Maja Powrózek
  • Maja PowrózekPytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Koncert Noworoczny 2021

Goniec Przecławski


Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu