^
Jesteś tutaj: Strona główna / Majowe Święta – wywieśmy flagi!

Majowe Święta – wywieśmy flagi!

Data powstania: 2022-04-29 13:00
Data modyfikacji: 2022-04-29 13:09

Pierwsze dni maja to dla wielu z nas  czas wypoczynku i majówek. Ale początek maja to również dni szczególnie ważne dla historii Polski i Świata.

1 Maja jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, ustanowionym przez II Międzynarodówkę w 1890 r. na pamiątkę protestu robotników z Chicago z 1886 r. krwawo stłumionego przez Policję. 1 Maja w Polsce został ustanowiony świętem w 1950 r. jednak jego znaczenie uległo zmianie. Obchody były wtedy obowiązkowe, a 1 majowe pochody stały się propagandą panującego wówczas ustroju.

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto zostało ustanowione 20 lutego 2004 r. nowelizacją do ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. W swym założeniu święto ma na celu uczczenie naszych symboli narodowych - głównie Flagi. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3 Maja – to jedno z najbardziej znanych świąt państwowych, obchodzone dla upamiętnienia uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji z 1791 r. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z  przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim ustawa zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Po II Wojnie Światowej obchody święta zostały zmarginalizowane, a z czasem nawet zakazane przez władze komunistyczne. Święto wróciło do kalendarza oficjalnych rocznic po 1989 r., a rok później Sejm ustanowił 3 maja Świętem Narodowym.

Zapraszamy serdecznie wszystkich Mieszkańców do uczestnictwa w uroczystych obchodach Świąt Majowych (szczegóły dostępne na plakatach).

Jak co roku, zachęcamy również wszystkich Naszych Mieszkańców do wywieszania flag narodowych. Niech będzie to wyrażenie naszego przywiązanie do ojczystej historii,  kultury i tradycji oraz wyraz szacunku dla tych którzy walczyli o naszą Niepodległość.

Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami, wywieśmy Biało-Czerwoną!

 

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 70 

Galeria zdjęć:


  • Majowe Święta – wywieśmy flagi!Pytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Solidarni z Ukrainą

Goniec Przecławski


Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu