Urząd Miejski w Przecławiu

Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
 • Start|
 • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!

Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!

  Po wielu staraniach w końcu mamy to! Dzięki nieustającym prywatnym staraniom Burmistrz Renaty Siembab, udało się w końcu odnaleźć i pozyskać oryginalne wydanie książeczki „Psotna Andzia” autorstwa Walerii Szalay-Groele od pana Piotra z Siedlec! To właśnie od tej książki wziął swoją nazwę Samorządowy Żłobek „Psotna Andzia” w Przecławiu.

  Waleria Szalay-Groele, patronka Szkoły Podstawowej w Przecławiu, polska powieściopisarka, pedagog, reportażystka,  od lipca 1905 do maja 1916, uczyła i prowadziła działalność kulturalną w Przecławiu. Założyła chór młodzieżowy i orkiestrę. W swoim mieszkaniu urządzała próby przedstawień, do których sama układała teksty i melodie.  Mieszkała wraz z matką przy ul. Zielonej w Przecławiu, a później z mężem w Rynku.

  W okresie I wojny światowej, tułała się po południowej Galicji. W 1918 r. wróciła na krótko do Przecławia, po czym wyjechała wraz z mężem na stałe do Poznania, gdzie od 1919 pracowała jako nauczycielka. Tam też powstało libretto do opery Feliksa Nowowiejskiego "Legenda Bałtyku", a także liczne powieści. Napisała ponad trzydzieści książeczek, powieści dla dzieci i drobniejszych utworów o treści historycznej: "Morusek", "Psotna Andzia", "Bohaterski Staszek", " W orlim gnieździe". W listopadzie 1939 r., wysiedlona przez Niemców, wróciła do Mielca. W latach II wojny światowej działa w polskim ruchu oporu, wspierała harcerstwo.  Po wojnie, została zwolniona z pracy w szkolnictwie, za niemarksistowskie podejście do nauki historii. Zmarła w 1957 r. i jest pochowana w Dębicy.

   

   

  Zdj.: archiwum UM

   https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2139


  Galeria zdjęć:

  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!
  • Mamy PSOTNĄ ANDZIĘ!



  Dodatek węglowy

  Deklaracja dostępności

  Kontakt z urzędem

  Urząd Miejski w Przecławiu

  ul. Kilińskiego 7

  39-320 Przecław


   Skrytki ePUAP:

  /umprzeclaw/skrytka

  /umprzeclaw/SkrytkaESP


  Tel.: 17 58 13 119
  Fax: 17 58 13 116

  Solidarni z Ukrainą

  Goniec Przecławski

  Unia Europejska

  Gmina Przecław

  Patronat Burmistrza
  Obsługa osób niepełnosprawnych
  Odnawialne Źródła Energii
  FUNDUSZ SOŁECKI
  Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
  Fundusz Dróg Samorządowych
  Program Czyste Powietrze