^
Jesteś tutaj: Strona główna / Projekt "Polski złoty ma 100 lat" w SP w Rzemieniu

Projekt "Polski złoty ma 100 lat" w SP w Rzemieniu

Data powstania: 2020-11-30 08:49
Data modyfikacji: 2020-11-30 08:50

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Rzemieniu zakończyła realizację zadań dotyczących projektu grantowego „Polski złoty ma 100 lat!”, organizowanego i finansowanego przez Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie.

Działania projektowe realizowane były przez szkołę w Rzemieniu prawie rok  (od 02.12.2019 do 30.11.2020).

Uczniowie na zorganizowanych warsztatach edukacyjnych "Dzieje złotego i jego wpływ na gospodarkę i pozycję Polski w świecie" poznali historię polskiej waluty ZŁOTY od jej odrodzenia do czasów współczesnych. Zdobyli wiedzę na temat pieniądza i jego wpływu na gospodarność, przedsiębiorczość i pozycję Polski w świecie. Uczniowie SP Rzemień mogli również poznać polską walutę ZŁOTY z perspektywy lokalnego banku. Klasy VI-VIII uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Banku Spółdzielczego w Przecławiu.

Wprowadzając innowacyjne formy uczestnictwa w edukacji i kulturze społeczność szkolna podjęła się organizacji wystawy tematycznej o polskiej walucie "Polski ZŁOTY ma sto lat!". Wystawa powstała dzięki udostępnieniu prywatnych zbiorów numizmatycznych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele kolekcjonerskich monet i banknotów. Niektóre eksponaty były rzadko spotykane i bardzo ciekawe. Społeczność gminy Przecław miała możliwość uczestniczyć w wystawie online. Udało się zdobyć 283 polubienia.

Realizując cele projektu grantowego uczniowie szkoły w Rzemieniu kreatywnie brali udział w licznych konkursach szkolnych: plastycznym (wykonanie plakatu klasowego o polskim złotym), muzycznym (przedstawienie utworów muzycznych, w których pojawiała się polska waluta, w postaci prezentacji multimedialnej), wiedzowym (rozwiązywanie interaktywnego quizu), informatycznym (tworzenie prezentacji multimedialnych „Polski złoty ma 100 lat”). Powstałe prace uczniowskie zostały zaprezentowane na stronie szkoły SP Rzemień, szkolnym Facebook-u, kanale YouTube. Klasowe plakaty prezentowane były również dla społeczności lokalnej w Domu Kultury w Przecławiu. Od lutego do czerwca plakaty zdobiły korytarz szkolny. Było to zwieńczeniem wspólnej pracy całego zespołu klasowego wraz z wychowawcami, którzy również mocno zaangażowali się w to przedsięwzięcie, jak i ich podopieczni. Za udział w konkursach i pracy nad plakatem uczniowie otrzymali ciekawe nagrody: gry planszowe „Polski Biznes”, powerbanki i breloczki z napisem "Polski Złoty ma sto lat!"

Natomiast planowana gra questingowa "Nasz polski Złoty" ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia nie mogła odbyć się w plenerze, tylko w salach na terenie szkoły. Gra questingowa polegała na rozwiązaniu krzyżówki, rebusów, zadań matematycznych o tematyce pieniądza, ułożeniu puzzli z polskimi banknotami. Pomimo pandemii uczestnicy gry questingowej i tak świetnie się bawili uczestnicząc w ciekawych zmaganiach. Uczniowie otrzymali pamiątkowe długopisy z napisem „Polski Złoty ma sto lat!” i skarbonki z polskimi banknotami.

Szkolnym koordynatorem projektu była pani Lidia Jemioło-Proczek (Dyrektor SP Rzemień). SP w Rzemieniu składa podziekowania Narodowemu Bankowi Polskiemu w Warszawie za organizację i finansowanie tego przedsięwzięcia, Urzędowi Gminy Przecław za koordynację projektu od strony prawno-finansowej.

Szkoła Podstawowa w Rzemieniu zyskała wiele. Uczniowie, nauczyciele i społeczność lokalna poznała historię polskiej waluty ZŁOTY. Doskonalono kompetencje społeczno-edukacyjne oraz promowano społeczną aktywność kulturalną. Zakładane rezultaty zostały osiągnięte pomimo pandemii. Realizacja projektu miała wielką wartość dla szkoły, uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej. Umożliwiła kreatywne uczestnictwo wszystkich w wydarzeniach kulturowych, edukacyjnych i historycznych, pozwoliła na szerszą integrację. Niech żyje polski Złoty!

 

 
Autor: Knot-Krawczyk Monika
 
Ilość wyświetleń: 283 

Galeria zdjęć:


 • Uczniowie SP w Rzemieniu w klasie
 • Nagrody: gry, breloki, długopisy itp.
 • Uczniowie stoją wokół plakatu
 • Plakaty rozwieszone na tablicach
 • Uczniowie w trakcie quizu, wokół ławek
 • Uczennice w ławce, w trakcie quizu.
 • Uczniowie siedzą w ławkach i oglądają banknoty
 • Uczniowie SP w Rzemieniu w siedzibie Banku Spółdzielczego w Przecławiu.
 • Uczniowie siedzą w klasie w ławkach, oglądając stare banknoty.
 • Wystawa waluty
 • Wystawa
 • Grupa dziewcząt przed plakatami Polski złoty ma 100 lat
 • Strona wystawy waluty na Facebook
 • Grupa uczniów z plakatami przed Domem Kultury w PrzecławiuPytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Koncert Noworoczny 2021

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu