^
Jesteś tutaj: Strona główna / Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW w Przecławiu

Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW w Przecławiu

Data powstania: 2020-11-24 08:19
Data modyfikacji: 2020-11-24 08:21

W dniach 23-24 listopada odbywa się w Przecławiu Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, której głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Scena Kultury na czele z Arkadiuszem Gołębiewskim. W ramach przecławskich retrospektyw w sali widowiskowej w Domu Kultury w Przecławiu odbyła się uroczysta gala, prowadzona przez Marcina Wikło, podczas której nasi lokalni bohaterowie zostali uhonorowani statuetkami Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywa się co roku w Gdyni, ale jego echa rozbrzmiewają przez cały rok w całej Polsce, za sprawą Retrospektyw. Jest to forma Festiwalu NNW w wersji skróconej. Dzięki niej osoby, które nie miały możliwości wziąć udziału w jego kolejnej edycji, mają szansę zrobić to w swoim regionie. Tym razem, dzięki Romualdowi Rzeszutek, wieloletniemu przyjacielowi Festiwalu NNW, Retrospektywa odbywa się w Przecławiu.

Sygnetami Niepodległości zostali uhonorowani:

Józef Wałek ps. „Żbik” urodzony w Rzemieniu –Białe, żołnierz wyklęty. Walczył w kampanii wrześniowej, w czasie niemieckiej okupacji stworzył oddział, który podporządkowany był Aleksandrowi Rusinowi ps. „Rusal”, zbierał informację na temat  niemieckich rakiet V-1 i V—2. Wraz z Aleksandrem Rusinem zabierali szczątki rakiet i przekazywali do Sztabu AK. Dzięki ich odwadze alianci zyskali cenne informacje o nowej broni. Został zatrzymany 9 czerwca 1946 roku i zastrzelony przez oficera KBW. Ciało zostało porzucone w okopie i przysypane częściowo ziemią.  Zwłoki zostały odnalezione po kilku tygodniach i pochowane na cmentarzu w Rzochowie.

Józef Gorlach urodzony w Złotnikach, nauczyciel i społecznik, wielki patriota, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, kierownik Szkoły Powszechnej w Rudzie koło Radomyśla Wielkiego. Podczas II wojny światowej członek Związku Walki Zbrojnej ps. „Orzeł”. Za konspiracyjną działalność aresztowany i więziony w Rzeszowie, a w 1942 r. przewieziony do Oświęcimia, gdzie zginął.

Płk. Stanisław Dąbrowa-Kostka urodzony w Przemyślu. Żołnierz ZWZ-AK, po wojnie działacz antykomunistycznej konspiracji, ostatni z żyjących uczestników akcji rozbicia więzienia w Jaśle.  W sierpniu 1943 r. Od polowy września 1939 r. współuczestniczył w organizowaniu samodzielnej grupy konspiracyjnej „Lipowica” Od 1941 r. Żołnierz Związku Walki Zbrojnej, później dowódca plutonu specjalnego w pionie wywiadu i kontrwywiadu.

Statuetki Drzwi do Wolności otrzymali:

Maksymilian Jarosz urodzony w Przecławiu, działacz opozycji antykomunistycznej. W czasach stalinowskich nie krył się ze swoimi poglądami sprzecznymi z linią władzy. Uznany za wroga socjalistycznego kraju więziony w 1951- 1952 w Krakowie. W 1980 r. w czasie pierwszych strajków, jako pracownik WSK w Mielcu mocno zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Mimo wprowadzenia stanu wojennego nie zaprzestał działań, nadal uczestniczył w konspiracyjnych spotkaniach, przewoził i kolportował pisma drugiego obiegu. Uczestniczył w strajku w 1982 r., za co został dyscyplinarnie zwolniony, wyprowadzony z WSK w Mielcu pod kordonem uzbrojonych milicjantów i aresztowany. Po wyjściu z więzienia szykowany przez władze PRL.

 

Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW – Przecław online dostępne pod linkiem: https://festiwalnnw.pl/retrospektywy/przeclaw/

 

 
Autor: Piecuch Sabina
 
Ilość wyświetleń: 267 

Galeria zdjęć:


 • Na sali widowiskowej DK Burmistrz Przecławia Renata Siembab, Dyrektor Domu Kultury Krzysztof Urbański oraz prowadzący Marcin Wikło.
 • Przygotowania do nagrywania gali.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej w Rudzie.
 • Osoby nagradzane podczas gali.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, Burmistrz Przecławia Renata Siembab wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej w Rudzie.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, Burmistrz Przecławia Renata Siembab, krewny Józefa Wałka oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Rudzie. W tle wyświetlony życiorys Józefa Wałka.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, Burmistrz Przecławia Renata Siembab, krewny Józefa Wałka oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Rudzie. W tle wyświetlony życiorys Józefa Wałka. Odebranie Sygnetu Niepodległości .
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej w Rudzie. W tle wyświetlony życiorys Józefa Gorlacha.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, delegacja osób ze Szkoły Podstawowej w Rudzie. W tle wyświetlony życiorys Józefa Gorlacha. Odebranie Sygnetu Niepodległości .
 • Na scenie Arkadiusz Gołębiewski wręcza Sygnet Niepodległości dla płk. Stanisława Dąbrowy- Kostki na ręce Romualda Rzeszutek. W tle życiorys płk. Stanisława Dąbrowy- Kostki.
 • Na scenie Romuald Rzeszutek odbiera Sygnet Niepodległości dla płk. Stanisława Dąbrowy- Kostki.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, Burmistrz Przecławia Renata Siembab wraz z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej w Rudzie. W tle wyświetlony życiorys Maksymiliana Jarosza.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło wraz z odbierającą statuetkę Drzwi do Wolności córką Maksymiliana Jarosza. W tle wyświetlony życiorys Maksymiliana Jarosza.
 • Na scenie prowadzący Marcin Wikło, Arkadiusz Gołębiewski wraz z odbierającą statuetkę Drzwi do Wolności córką Maksymiliana Jarosza. W tle wyświetlony życiorys Maksymiliana Jarosza.
 • Koncert zespołu Cantica Romanza
 • Zdjęcie zbiorcze osób uczestniczących podczas gali.
 • Statuetka Drzwi do Wolności Maksymiliana Jarosza.Pytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Koncert Noworoczny 2021

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu