Gmina Przecław przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, po raz kolejny włączyła się w inicjatywę sadzenia drzewek w ramach akcji „Sadzenia drzew miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.
Działanie to jest częścią Kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego pod nazwą „Rola pszczół miododajnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Realizacja Kampanii obejmująca m.in. działania edukacyjne i informacyjne, wydawanie broszur, a przede wszystkim sadzenie drzew miododajnych jest w dużej mierze możliwa dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Gmina Przecław otrzymała 50 sadzonek drzew i krzewów miododajnych takich jak: lipy, oliwniki wąskolistne, surmie, pęcherznice, jawory, tamaraszki, które dzięki współpracy z Radnymi Rady Miejskiej: p. Zbigniewem Jurkiem, p. Joanną Kwaśniowską, p. Tadeuszem Kudła oraz p. Stanisławem Leski oraz Sołtysami: p. Jolantą Kalitą, Bożeną Najuch, a także mieszkańcami gminy i pracownikami Urzędu Miejskiego w Przecławiu na czele z Zastępcą Burmistrza Przecławia p. Grzegorzem Skrzypkiem, zostały zasadzone przy nowopowstałym żłobku w Przecławiu oraz na placach zabaw w miejscowościach: Błonie, Łączki Brzeskie, Przecław, Podole oraz w miejscowości Kiełków.
Coraz częściej mówi się o masowym ginięciu pszczół. W wyniku intensywnej chemizacji rolnictwa i monokultur w uprawach kurczy się tzw. baza pożytkowa, z której mogą korzystać owady. Z tego względu każde działanie, które powoduje wzrost pożytków dla pszczół jest bardzo cenne. Każdy z nas może włączyć się w ochronę bioróżnorodności poprzez sadzenie na swoich działkach miododajnych drzew i krzewów, a także innych roślin - bylin, kwiatów balkonowych, które dodatkowo upiększą nasz ogród i dom.