W piątek, 29 stycznia 2016 roku w MCK Przecław odbyło się spotkanie dla mieszkańców Przecławia zorganizowane przez Stowarzyszenie „Przecławski Krąg” w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną w Przecławiu i Miejskim Centrum Kultury w Przecławiu.
Przybyli goście z zainteresowaniem oglądali wystawę rękodzieła pań
ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg”, szczególnie ciekawe wyroby zaprezentowała Irena Wilk, Albina Bogdan i Stanisława Łazarz.
Także wystawa IPN z Rzeszowa, którą zaprezentowało MCK Przecław
pt. „Symbole naszej historii” była niezwykłą lekcją historii o Polsce.
Zgodnie z programem spotkania najpierw odbyło się wspólne kolędowanie
z zespołem „Łódź Piotrowa” z Mielca pod kierunkiem Jana Robaka. Piękne polskie kolędy i pastorałki śpiewane w blisko 40-osobowej grupie uczestników spotkania brzmiały niezwykle pięknie i wzruszająco.
Następnie przybyli licznie goście wysłuchali wierszy poetki Aleksandry Piguła, blisko związanej z Przecławiem, członkinią Grupy Literackiej „Słowo”
z Mielca. Dziewczęta z zespołu zaśpiewały kilka wierszy Oli Piguły, do których melodię napisał Jan Robak.
Kolejnym poetą, który recytował swoje wiersze był Adam Kopacz - Przecławianin z dziada pradziada, obecnie mieszkaniec Tuszymy. Jego wiersze
o urokach Ziemi Przecławskiej, tak zachwyciły słuchaczy, że u wielu pojawiła się łezka wzruszenia. Jest on osobą niezwykle skromną, o bogatej wiedzy historycznej i znajomości tradycji i zwyczajów Przecławia. Wszyscy zachwycali się jego wierszami, a szczególnie wierszem, który opowiadał o Przecławianach, gdzie w sposób humorystyczny i zgodnie z faktami historycznymi wymienił niemalże każdego mieszkańca Przecławia z nazwiska, pisząc o jego zawodzie, czy też zamiłowaniach. Po raz pierwszy zaprezentował swoją twórczość tak szerokiemu gremium.
W pytaniach zadawanych panu Adamowi, pojawiały się pytania: kiedy wyda książkę ze swoimi wierszami, bo wielka szkoda, że tylko nieliczni je znają
w wersji kserówek.
Druga część koncertu zespołu „Łódź Piotrowa” rozpoczęła się od wspólnego śpiewania piosenki o Przecławiu ułożonej przez Aleksandrę Piguła
„Gdzie jest moje miejsce?”. Zdobyła ona od razu aplauz zebranych.
I wtedy rozpoczęło się wspólne śpiewanie: zespołu i gości, piosenek z lat
60-tych i wspaniała zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych.
Na zakończenie Józefa Krzak – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” podziękowała członkiniom Stowarzyszenia za pracę
w zorganizowaniu spotkania, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Przecławiu – Annie Olejniczak za zapewnienie dowozu zespołu, dyrektor MCK Przecław – Angelice Muchowskiej za gościnę i wszelką pomoc w organizacji.
A gorące brawa dla dziewcząt z zespołu „Łódź Piotrowa” i dla opiekuna Jana Robaka były podziękowaniem za cudowny występ.