^
Jesteś tutaj: Strona główna / Z książką na walizkach

Z książką na walizkach

Data powstania: 2015-07-21 07:48
Data modyfikacji: 2015-07-21 07:49

„Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH” IX PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI pod hasłem „Podróż z historią i legendą”

 

19 czerwca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przecławiu i bibliotece szkolnej ZS gościliśmy pisarkę, panią Grażynę Bąkiewicz. Pisarka urodziła się w Łodzi, tam mieszka. Z wykształcenia jest historykiem, ukończyła Wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Podjęła pracę nauczyciela i chociaż nauczanie historii miało być zajęciem jedynie przejściowym, praca z młodzieżą wciągnęła ją tak bardzo, że przepracowała w szkole prawie 30 lat. Potrzebę pisania realizowała w sposób najprostszy z możliwych – wymyślała bajki dla moich małych córek. Pierwszą książką była „O melba”, która od razu stała się Książką Roku 2002. Pisarka otrzymała za nią I nagrodę IBBY, nagrodę dla wybitnych twórców książek dla dzieci i młodzieży. W swoim dorobku ma  między innymi następujące książki:

Dla dzieci: Bajki w „Świerszczyku”, 1983-86; Korniszonek, 0:1 dla Korniszonka, Ale kino;

 

 

Dla młodzieży: O melba, Stan podgorączkowy, Będę u Klary, Muchy w butelce, Ada strażniczka skarbu;

 

 

Dla dorosłych: Opowieść z perłą w tle, Coś za coś, Bajki dla dorosłych;

Opowiadania: I takie rzeczy się zdarzają w: Opowieści wigilijne, Prószyński i S-ka, 2005; Tunel, w: Opowiadania letnie a nawet gorące, Prószyński i S-ka, 2006; Dzień jak co dzień, w: Opowiadania szkolne, Prószyński i S-ka, 2007; Wielki traf, w: Opowiadania pełne pasji, MG, 2008. Dobry pies, w: Opowiadania pod psem i kotem. MG, 2008.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjum i liceum Zespołu Szkół w Przecławiu. Spotkanie trwało ponad 1.5 godz., ale było niezwykle interesujące. Pani Grażyna Bąkiewicz okazała się osobą sympatyczną, emanującą ciepłem i serdecznością, opowiadała o swojej twórczości bardzo ciekawie. Po zakończonym spotkaniu i rozmowie z pisarką, każdy, kto chciał, otrzymał pamiątkowy wpis i autograf pani Grażyny Bąkiewicz. Dla nas ten dzień był wyjątkowy, gdyż pani Grażyna Bąkiewicz razem z dyrektorką ZS w Przecławiu, panią Barbarą Dybską dokonały uroczystego otwarcia nowej siedziby biblioteki szkolnej w sali 22. Podsumowana została także szkolna akcja „Podaruj książkę bibliotece” i dwie uczennice Kamila Sadowska oraz Magdalena Marut otrzymały w nagrodę za zaangażowanie w akcję książki pani Grażyny Bąkiewicz wraz z jej autografem. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „ Z książką na walizkach” IX Podkarpackiego Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, w tym roku pod hasłem:” Podróż z historią i legendą”. W dniach 18 i 19 czerwca 2015 roku w 20 bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego odbyły się spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbarą Gawryluk (WiMBP Rzeszów, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, GBP Lubenia, Filia w Straszydlu, MiPBP Ropczyce, MBP Mielec), Izabellą Klebańską (MBP Łańcut, BPMiG Kańczuga, GBP Czudec, GBP Jasło z/s w Szebniach, Filia Trzcinica), Grażyną Bąkiewicz (GBP Żyraków, MiPBP Kolbuszowa, GBP Przecław, GBP Padew Narodowa), Pawłem Wakułą (GBP Czarna /łańcucka/, GBP Grodzisko Dolne, MBP Stalowa Wola, MBP Tarnobrzeg) i Kazimierzem Szymeczko (GBP Krościenko Wyżne, GBP Jedlicze, GBP Rymanów, BP Dukla). Organizatorami cyklu spotkań autorskich promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w ramach akcji „Z książką na walizkach” są Wydawnictwo Literatura, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, zaś współorganizatorami biblioteki publiczne miast i gmin województwa podkarpackiego. Spotkaniom w bibliotekach towarzyszyły wystawy książek i ilustracji związanych z twórczością autorów, występy dzieci, kiermasze książek Wydawnictwa Literatura oraz konkurs plastyczno-literacki pt. „Na tropie tajemnic mojego regionu”.

 
Autor: Darłak Dariusz
 
Ilość wyświetleń: 675 

Galeria zdjęć:


  • Z książką na walizkachPytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Deklaracja dostępności

Spis rolny 2020

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław

 

Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
Projekt PSeAP
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu