Urząd Miejski w Przecławiu

Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
 • Start|
 • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu

Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu

    W dniu 10 listopada 2015 roku w Zespole Szkół w Przecławiu odbyła się uroczysta, a zarazem oryginalna akademia poświęcona najważniejszemu dniu dla każdego Polaka – Święta Niepodległości. Klimat akademii na początku oddała piosenka J. Wójcickiego „Miejcie nadzieję” oraz film pt. „Krótka historia Polski”. Następnie uczniowie klasy IIIa: Gabriela Helowicz, Patrycja Nowak, Karolina Juwa, Karolina Pawełczak, Kacper Gazda, Nikodem Leś, Hubert Jemioło zaprezentowali żywy obraz „Kołacz królewski” do muzyki zespołu Metallica: Star Wars imperial march, na podstawie alegorycznego rysunku z 1772 roku, malarza Jean Michela Moreau. Uczniowie wcielili się w postacie historyczne: carycy Katarzyny II, władczyni Rosji, króla pruskiego, Fryderyka II oraz cesarza Austrii, Józefa II. Monarchowie, uczestniczący w rozbiorach, stoją przy mapie i rozpoczynają walkę o jak najlepszy kawałek ziem polskich. Przy obradach nie mogło zabraknąć króla Rzeczypospolitej – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego pozycja jest zagrożona, tak samo jak państwo polskie, którego ziemie zostaną podzielone. Stanisław August Poniatowski jest zdezorientowany i z trudem podtrzymuje spadającą koronę. Józef II targuje się z Fryderykiem II. Król Prus ostrzem szpady wskazuje na interesujące go tereny i odcina wybrany fragment państwa polskiego. Zaborcy rozrywają na trzy części mapę Rzeczypospolitej, symbolizującą tort królewski. Nad uczestnikami unosi się Fama – rzymska bogini wieści i plotki. Dmie ona w trąbę, oznajmiając światu straszną wiadomość. Oto nadchodzi początek końca Rzeczypospolitej. Ten żywy obraz ukazał dzielenie ziem państwa polskiego przez władców, jak kołacza królewskiego. Kolejną wyjątkową chwilą podczas akademii była „wizyta” samego marszałka Józefa Piłsudskiego w formie żywego obrazu na podstawie portretu wykonanego przez Wojciecha Kossaka.

  Józef Piłsudski przekazał uczniom coś bardzo ważnego:

  Znajdujemy się w podobnym położeniu, jak Polska z początku XX wieku.

  Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym!

  Źródłem potęgi naszego państwa mają być wolni obywatele, czyli Wy, Młodzi!

  Naród bez Was jest niczym, tak jak Wy bez niego!

  Stawiam przed Wami zadania!

  Łączcie harmonijnie działalność na rzecz Ojczyzny ze sprawami osobistymi i społecznymi.

  Szanujcie swoją Ojczyznę i naród! Walczcie o nią i służcie Jej!

  Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem!

  Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku!

  Chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby Wielka Rzeczpospolita Polska, była największa potęgą.

  Polska to nasz największy skarb! Możecie być z niej dumni!”

  Żywy obraz „Marszałek Józef Piłsudski”, do muzyki Chopina wykonał uczeń klasy III d Jan Marszałek.

    Podniosłości akademii dodały recytacje wierszy: „ Byłeś jak wielkie stare drzewo…” K.K. Baczyńskiego oraz fragmentów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, przez uczennice klasy II LO: Weronikę Wilczyńską oraz Katarzynę Król. Mogliśmy również obejrzeć prezentację: Piękna Polska w kadrze, którą przygotowali uczniowie klasy II LO. Tłem muzycznym była piosenka T. Love „To wychowanie……. Ojczyznę kochać trzeba i szanować”.

    W tym dniu nie mogło również zabraknąć występu chóru szkolnego pod przewodnictwem pana Dariusza Skrzypka, nauczyciela muzyki. Natomiast o całość oprawy muzycznej jak zwykle zadbał pan Rafał Chęciek. Z okazji święta niepodległości w naszej szkole powstała wystawa plakatów i komiksów – Historia Polski w komiksie. Każda klasa gimnazjum i liceum przygotowała wybrany fragment z dziejów państwa polskiego od Mieszka I do odzyskania niepodległości. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji i dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w ten projekt. Mentorami i opiekunami przedsięwzięcia byli: pani Aleksandra Wolak, pan Piotr Wolak, pan Stanisław Wilczyński oraz pani Lidia Jemioło-Proczek. Za zaangażowanie i pomoc dziękujemy również pani Małgorzacie Wąż i panu Wojciechowi Kaszubowi


  Galeria zdjęć:

  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu
  • Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Przecławiu  Dodatek węglowy

  Deklaracja dostępności

  Kontakt z urzędem

  Urząd Miejski w Przecławiu

  ul. Kilińskiego 7

  39-320 Przecław


   Skrytki ePUAP:

  /umprzeclaw/skrytka

  /umprzeclaw/SkrytkaESP


  Tel.: 17 58 13 119
  Fax: 17 58 13 116

  Solidarni z Ukrainą

  Gmina Przecław

  Patronat Burmistrza
  Obsługa osób niepełnosprawnych
  Odnawialne Źródła Energii
  FUNDUSZ SOŁECKI
  Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
  Fundusz Dróg Samorządowych
  Program Czyste Powietrze