^
Jesteś tutaj: Strona główna / 1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!

1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!

Data powstania: 2020-07-31 12:24
Data modyfikacji: 2020-07-31 12:30

Z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w sobotę 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie 17:00 na terenie całego kraju, w tym także Gminy Przecław na jedną minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.  

Godzina "W" – 17:00  pamiętnego dnia 1 sierpnia 1944 r. była początkiem Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej Armii Krajowej. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią
w ręku. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.          

Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Włączenie systemu alarmowania obrony cywilnej 1 sierpnia to tradycja przypominająca o bohaterstwie Powstańców Warszawskich. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Przecław do zatrzymania się w godzinie „W” i wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu. O godz. 16:40 złóżmy wspólnie kwiaty na Cmentarzu Parafialnym pod „Pomnikiem Pamięci tych bez grobów”. Chętnych zapraszamy także o godz. 17:00 do Domu Kultury w Przecławiu na projekcję Filmu Fabularnego Jana Komasy „MIASTO 44”.

Szczególnie w tych dniach zadbajmy także o groby poległych żołnierzy walczących za Ojczyznę.

 

 
Autor: Piecuch Sabina
 
Ilość wyświetleń: 520 

Galeria zdjęć:


  • 1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!Pytanie do Burmistrza

zdjęcie burmistrza przycisk odpowiedzi na pytania burmistarz


Tłumacz Migowy

Dodatek węglowy

Deklaracja dostępności

Kontakt z urzędem

Urząd Miejski w Przecławiu

ul. Kilińskiego 7

39-320 Przecław


 Skrytki ePUAP:

/umprzeclaw/skrytka

/umprzeclaw/SkrytkaESP


Tel.: 17 58 13 119
Fax: 17 58 13 116

Solidarni z Ukrainą

Goniec Przecławski

Unia Europejska

Gmina Przecław

Patronat Burmistrza
Obsługa osób niepełnosprawnych
Odnawialne Źródła Energii
FUNDUSZ SOŁECKI
Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
Fundusz Dróg Samorządowych
Projekty POPC

KAMERY ONLINE

Stadion Miejski w Przecławiu