Urząd Miejski w Przecławiu

1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!
 • Start|
 • 1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!

1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!

  Z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w sobotę 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie 17:00 na terenie całego kraju, w tym także Gminy Przecław na jedną minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.  

  Godzina "W" – 17:00  pamiętnego dnia 1 sierpnia 1944 r. była początkiem Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej Armii Krajowej. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią
  w ręku. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo lub zaginęło również około 2,3 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga, którzy usiłowali pomóc walczącej stolicy. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.          

  Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

  Włączenie systemu alarmowania obrony cywilnej 1 sierpnia to tradycja przypominająca o bohaterstwie Powstańców Warszawskich. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Przecław do zatrzymania się w godzinie „W” i wspólnego oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli w Powstaniu. O godz. 16:40 złóżmy wspólnie kwiaty na Cmentarzu Parafialnym pod „Pomnikiem Pamięci tych bez grobów”. Chętnych zapraszamy także o godz. 17:00 do Domu Kultury w Przecławiu na projekcję Filmu Fabularnego Jana Komasy „MIASTO 44”.

  Szczególnie w tych dniach zadbajmy także o groby poległych żołnierzy walczących za Ojczyznę.

   


  Galeria zdjęć:

  • 1 sierpnia o 17:00 w Gminie Przecław zawyją syreny!  Dodatek węglowy

  Deklaracja dostępności

  Kontakt z urzędem

  Urząd Miejski w Przecławiu

  ul. Kilińskiego 7

  39-320 Przecław


   Skrytki ePUAP:

  /umprzeclaw/skrytka

  /umprzeclaw/SkrytkaESP


  Tel.: 17 58 13 119
  Fax: 17 58 13 116

  Solidarni z Ukrainą

  Gmina Przecław

  Patronat Burmistrza
  Obsługa osób niepełnosprawnych
  Odnawialne Źródła Energii
  FUNDUSZ SOŁECKI
  Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Przecław
  Fundusz Dróg Samorządowych
  Program Czyste Powietrze